printlogo

میهن صنعت:
میهن صنعت: با اعلام آخرین مهلت ثبت‌نام جاماندگان از ثبت‌نام و انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی، بررسی افرادی که استحقاق دریافت یارانه نقدی را دارند، آغاز می‌شود.
کد خبر : 23175
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1393 - 9:51

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، سازمان هدفمندسازی یارانه ها دیروز در اطلاعیه ای اعلام کرد: روزهای سی ام و سی و یکم فروردین(امروز وفردا) برای ثبت نام یارانه ای جامانده ها و انصراف داوطلبان منصرف از دریافت یارانه در نظر گرفته شده است.

این سازمان در اطلاعیه خود افزود: به این وسیله به اطلاع تمامی هموطنانی که در روزهای بیستم تا بیست و نهم ماه جاری نسبت به ثبت نام دریافت یارانه نقدی اقدام کرده اند، می رساند، در جهت کمک به ارتقای نظام سلامت و محیط زیست، کمک به تولید، بهبود فضای کسب و کار و گسترش حمل و نقل عمومی، که تمایل به انصراف دارند، می توانند از ساعت 2 بامداد شنبه سی ام فروردین 93 با مراجعه به سامانه رفاهی (www.refahi.ir) اقدام کنند.

این اطلاعیه تصریح کرد: در ضمن سرپرستان متقاضی نیازمند که تاکنون ثبت نام ننموده اند، نیز می توانند در صورت تمایل از ساعـت 2 بامداد روز سی ام فروردین تا پایان ساعت 24 روز سی ام ماه جاری نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

صدور این اطلاعیه به آن معنی است که از بامداد دوشنبه هفته جاری ـ یکم اردیبهشت ـ سازمان هدفمندی یارانه ها کار بررسی اطلاعات وارده از سوی متقاضیان دریافت یارانه نقدی را آغاز خواهد کرد.

هر چند هنوز دولت به روشنی ملاک های موردنظر خود برای شناسایی واجدان شرایط دریافت یارانه نقدی را اعلام نکرده، اما از اظهارات پراکنده مقامات ارشد دولتی در ده روز اخیر چنین برمی آید که این شناسایی دو مرحله دارد؛ در مرحله اول، اطلاعات وارده از سوی متقاضیان با استفاده از 43 بانک اطلاعاتی که در اختیار دولت است، مورد راستی آزمایی قرار می گیرد و اگر اطلاعات وارده با واقعیت مطابقت نداشت، فرد متقاضی از فهرست یارانه بگیران حذف می شود. اما مرحله دوم زمانی است که اطلاعات وارده فرد مورد تائید قرار گرفته است.

در این صورت، سازمان هدفمندی یارانه ها قرار گرفتن شخص در یکی از گروه های درآمدی را بررسی می کند و به احتمال زیاد برخی اشخاصی که در گروه های بالای درآمدی دو تا 2.5 میلیون تومان درآمد ماهانه و بالای 2.5 میلیون تومان قرار دارند، با در نظر گرفتن برخی ملاحظات، حذف می شوند.

به عنوان مثال ممکن است شخصی ماهانه دو میلیون تومان درآمد داشته باشد، اما چون فاقد مسکن است و درضمن در تهران زندگی کرده و هزینه زندگی در این شهر بسیار بالاتر از دیگر شهرهاست، وی مستحق دریافت یارانه نقدی تشخیص داده شود.

به گفته مقامات دولتی، چنین ظرایفی درباره افراد به دقت مورد بررسی قرار می گیرد تا هیچ شخصی از قلم نیفتد و حقش ضایع نشود. دولت قول داده است در اردیبهشت مهلتی را برای اعتراض افراد به نتیجه بررسی ها معین کند تا به شکایات موجود در این باره رسیدگی شود، بنابراین مقامات دست اندرکار به مردم وعده داده اند که در بررسی ها کمال دقت و نکته بینی را به کار خواهند برد.

با این حال دولت باز هم از شهروندان درخواست کرده به طور داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند. یعنی افرادی که ثبت نام کرده اند نیز ظرف امروز و فردا فرصت انصراف از دریاف یارانه را دارند.

دولت تذکر داده است که ثبت اطلاعات غلط و دریافت یارانه از این جهت می تواند با مجازاتی معادل دریافت سه برابر یارانه دریافتی مواجه شود.

به نقل از جام جم در همین حال احتمال دارد سازمان هدفمندی یارانه ها تا دو روز آینده درباره ملاک های شناسایی افراد واجد شرایط برای دریافت یارانه نقدی و دیگر جزئیات موضوع اطلاع رسانی کاملی را انجام دهد.