printlogo

میهن صنعت:
میهن صنعت: مدیر اندیشکده آب ایران گفت: واقعیت این است که دولت در بخش مدیریت آب به بن بست رسیده و اگر ما بهره برداران حرکتی انجام ندهیم، اتفاق خاصی نمی افتاد.
کد خبر : 24118
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1393 - 14:27

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت» "سیداحمد علوی" صبح امروز در نشست مدیریت جمعی منابع آب در اتاق بازرگانی کرمان اظهار کرد: سالانه در استان کرمان 24 میلیارد مترمکعب بارش داریم که 2 میلیارد و 150 مترمکعب از این میزان به صورت روان آب، 3 میلیارد و 219 مترمکعب نفوذ و 18 میلیارد و 600 میلیون مترمکعب تبخیر می شود.

 

وی افزود: اگر همه 24 میلیارد مترمکعب بارش را در اختیار داشتیم، نگرانی وجود نداشت اما فقط نزدیک به 5.8 میلیارد مترمکعب در اختیار ما قرار می گیرد.

 

 

علوی تصریح کرد: نگاهی به بیلان منابع و مصارف آب استان نشان می دهد تا امروز سالانه بین 900 تا 1.1 میلیارد مترمکعب از جیب خورده ایم در حالی که متوسط جهانی استفاده از آب تجدیدپذیر بین 20 تا 40 درصد است.

 

 

وی بیان کرد: برداشت بیش از این میزان، تعرض به محیط زیست و طبیعت است و در بیش از سه دهه از برداشت منفی داشته ایم.

 

مدیر اندیشکده آب ایران گفت: هدف از برگزاری نشست امروز، تشکیل یک مجموعه برای ایجاد سرمایه اجتماعی در مورد آب است.

 

 

وی افزود: واقعیت این است که دولت در بخش مدیریت آب به بن بست رسیده و اگر ما بهره برداران حرکتی انجام ندهیم، اتفاق خاصی نمی افتاد و بخش های فعال کشاورزی استان کرمان از جمله خرما، پسته، گردو و ... در این کم آبی ها کم کم از توان افتاده و کشاورز نیز از این ضرر مستثنی نیست.

 

علوی تصریح کرد: 8 تا 10 هزار هکتار از باغات پسته استان در حال خارج شدن از سبد تولیدی استان هستند و دولت نمی تواند بدون کمک بهره برداران مشکل آب را حل کند.

 

به گزارش(ایسنا)، وی با اشاره به بحران آب در استان کرمان اظهار کرد: تنها راهی که باقی مانده، در کنار هم قرار گرفتن و تشکیل یک مجموعه تسهیل گر برای ایجاد سرمایه اجتماعی حل مسئله آب است و شاید بتواند اطلاعات مربوط به آب، مسائل داخلی، منطقه و جهان را در اختیار قرار دهد.