printlogo

میهن صنعت :
میهن صنعت : برخی رسانه های خارجی با انعکاس خبر توافق شرکت های هواپیماسازی بوئینگ و خودروسازی فرانسوی با ایران امروز (چهارشنبه) نوشتند که درهای بازار ایران به روی سرمایه گذاری خارجی گشوده شده و قرارداد بوئینگ با ایران ایر بزرگترین توافق تجاری بعد از پیروزی
کد خبر : 42491
تاریخ انتشار : 2 تیر 1395 - 11:45

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، درحالی که شرکت خودروسازی پژو درحال بازگشت به ایران است، دیگر شرکت های خودروسازی غربی نیز نظر به بازار ایران دارند که دراین میان شرکت خودرو سازی 'مرسدس بنز' با خودرو دیزل از زیرمجموعه 'ایران خودرو' سرگرم مذاکره است.
فرانس 24 درباره توافق بوئینگ با ایران نیز گزارش داد: شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ توافق فروش هواپیما به ایران را تایید کرد، اما بوئینگ به جزئیات بیشتر این توافق اشاره ای نکرد.
این شبکه تلویزیونی ادامه داد: اما یک مقام رسمی ایران گفت که هوپیمای ایران با نماد 'ایران ایر' در بازار (خطوط هواپیمایی) با یکصد فروند هواپیما حضور پیدا خواهد کرد.
فرانس 24 افزود: شرکت بوئینگ اعلام کرد که این توافق با توجه به تصویب دولت آمریکا صورت گرفته است.

** اسپوتنیک: سرمایه گذاری خارجی در ایران پسا تحریم، چشمگیر بوده است
خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز در بازتاب توافق بوئینگ در فروش هواپیما به ایران تیتر زد: سرمایه گذاری خارجی در ایران پس از برداشته شدن تحریم ها چشمگیر بوده است.
اسپوتنیک در بازتاب خبر این توافق گزارش داد: اکنون توافق تاریخی هسته ای، درهای تهران را بر روی بازار خارجی باز کرد و جمهوری اسلامی ایران با سرمایه گذاری سریع خارجی روبرو است.
اسپوتینک در ادامه نوشت: شرکت آمریکایی بوئینگ روز گذشته (سه شنبه) قرار داد فروش یکصد فروند بوئینگ 737 و 777 به تهران به مبلغ 25میلیارد دلار را تایید کرد؛ این نخستین قرارداد (اقتصادی) بزرگ بین دوطرف پس از انقلاب اسلامی 1979 به این سو به شمار می رود.
خبرگزاری روسی افزود: شرکت بوئینگ تنها شرکت خارجی نیست که خود را وارد این بازی کرده است؛ بنا بر تازه ترین گزارش 'فایننشنال تایمز' ایران در میان 14 کشور منطقه خاورمیانه اکنون در دوازدهمین مرتبه جذب سرمایه گذاری خارجی قرار دارد.
اسپوتنیک گزارش داد: سرمایه گذاری خارجی در ایران از سال 2013 روبه رشد نهاد اما رشد چشمگیر آن در ژانویه گذشته و پس از برداشته شدن تحریم های ایران صورت گرفت.
این رسانه نوشت: درحالی که شرکت بوئینگ در آمریکا مستقر است، دیگر سرمایه گذاری های خارجی در ایران از سوی آلمان و کره جنوبی صورت گرفته که به مبلغ 1.6 میلیارد دلار بوده است.
اسپوتنیک ادامه داد: هرچند بوئینگ خاطرنشان ساخت که قرارداد جدید را به دقت تحت موازین دولت آمریکا درخصوص همکاری با خطوط هوایی ایران دنبال می کند؛ اما اعلام کرد که تمامی قراردادها با خطوط هوایی ایران در راستای تصویب دولت آمریکا خواهد بود.

** شبکه جهانی بی بی سی: قرارداد تاریخی بوئینگ و ایران
شبکه خبری جهانی بی بی سی نیز در گزارشی با عنوان «بوئینگ و ایران ایر به قراردادی تاریخی به ارزش 25 میلیارد دلار دست یافتند» نوشت: بوئینگ اعلام کرده که به قراردادی برای فروش 100 هواپیما به شرکت هواپیمایی ایران ایر دست یافته است که می تواند 25 میلیارد دلار (17 میلیارد پوند) در فهرست قیمت ها ارزش داشته باشد.
این رسانه غربی افزود: این قرارداد گامی بزرگ در روابط اقتصادی ایران و آمریکا به دنبال لغو تحریم های تهران در سال گذشته است و در صورتی که تایید نهایی شود، بزرگترین توافق یک شرکت تجاری آمریکایی و ایران از زمان انقلاب سال 1357 خواهد بود.
ایران، قرارداد خرید نسل جدید بوئینگ 737 و بوئینگ 777 را تایید کرده است. سازمان هواپیمایی ایران تلاش می کند ناوگان فرسوده خود را با افزودن بین 400 تا 500 هواپیما در 10 سال آتی مدرن کند. این روند مدرن سازی همچنین شامل زیرساخت های حمل و نقل هوایی و فرودگاه است.
شبکه خبری جهانی بی بی سی تاکید کرد: البته قرارداد بوئینگ دیگر قابل تغییر نیست. برخی از اعضای کنگره آمریکا مخالفت خود را با این معامله ابراز کرده اند. تصمیم باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای لغو تحریم ها همچنان موضوعی مناقشه آمیز است.
این رسانه انگلیسی ادامه داد: قرارداد بین شرکت هواپیمایی ایرباس و ایران ایر که در ژانویه گذشته (دی 94) اعلام شد هنوز هم در انتظار تایید در آمریکاست؛ کشوری که برخی از قطعات ایرباس در آن کشور تولید می شود. اگر قرارداد بوئینگ تایید شود، مساله این خواهد بود که ایران ایر با توجه به ممنوعیت بانک های آمریکایی از همکاری با ایران چگونه پول خرید هواپیماها را خواهد پرداخت.
به گزارش ایرنا، بوئینگ روز گذشته (سه شنبه) در بیانیه ای اعلام کرد که این قرارداد را با مجوز واشنگتن و پس از آنکه دولت آمریکا تایید کرد که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده، امضا کرده است.
اوباما 26 دی ماه سال 94 در گامی دیگر در راستای اجرای برجام به جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اختیار داد که اجازه صدور هواپیماهای مسافری را به ایران صادر کند.
روزنامه آمریکایی یو اس ای تودی در آن تاریخ در گزارشی نوشت: در سال 2010 (1389) کنگره به اوباما اختیار داد که مجوز صدور اجناس، خدمات یا فناوری هایی را که «به نفع آمریکا» است، صادر کند و اوباما هم این اختیار را به کری تفویض کرد.
همزمان دفتر سخنگوی کاخ سفید، متن حکمی را منتشر و تایید کرد که اوباما اختیارات لازم را در مورد رفع تحریم های ایران به وزیر خارجه خود تفویض کرده است. اوباما پیشتر در راستای اجرای تعهدهای آمریکا در توافق هسته ای به دولت این کشور دستور داده بود که تحریم ها علیه ایران را در روز اجرای توافق هسته ای لغو کند.
پس از آن وزارت خزانه داری آمریکا نیز اعلام کرد که به دنبال دستور اوباما، با اجرایی شدن برجام، مجوز لغو تحریم ها علیه دولت ایران را صادر می کند./ایرنا/


جهت آگاهی و دریافت آخرین اخبار صنایع داخلی کشور و همچنین تازه های جهان خودرو، جدیدترین قیمت ها و بازار خودرو ایران از طریق تلگرام به کانال اختصاصی میهن صنعت (https://telegram.me/mihansanat ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.