printlogo

میهن صنعت
میهن صنعت : رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران معتقد است بخش عمده تسهیلاتی که به بخش صنعت پرداخت شده، وام های تمهیدی بوده و رکود دلیل اصلی رشد منفی بخش صنعت در سال گذشته بوده است.
کد خبر : 43287
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1395 - 21:42

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، ابوالفضل گلپایگانی در مورد صحبت های محمد باقر نوبخت - سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه، در خصوص رشد پایین بخش صنعت در سال گذشته با وجود دریافت بیشترین تسهیلات گفت: مطمئنا سخنگوی دولت به آمارهایی دسترسی دارد که فعالان اقتصادی به آن آمار دسترسی ندارند.
وی افزود: سال گذشته نه تنها در بخش صنعت افزایش تسهیلات نداشتیم، بلکه اتفاقا این بخش با کاهش تسهیلات هم روبه رو بوده است، چرا که عمده تسهیلاتی که به بخش صنعت پرداخت شد تسهیلات تمهیدی بوده است؛ به این معنی که فردی تسهیلات دریافت کرده اما نتوانسته آن را پرداخت کند و برای سال بعد هم تمدید شده و به حساب وام های جدید رفته است و وام جدیدی به صنعت تزریق نشده است.
به گزارش فرصت امروز، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه مشکل اصلی بخش صنعت تنها نقدینگی نیست، تصریح کرد: مسئله اصلی که بخش صنعت با آن مواجه است، رکود است و این رکود توسط فعالان اقتصادی و بنگاه ها به وجود نیامده است، بلکه سیاست های اجرایی و اقتصادی دولت است که تبدیل به رکود شده است.
به گفته گلپایگانی، آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت نشان می دهد که بخش صنعت سال گذشته ۲.۲درصد رشد منفی داشته که مهترین دلیل آن رکود حاکم بر بازار و تولید است.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره رشد بخش کشاورزی در سال گذشته نسبت به بخش صنعت گفت: در واحدهای صنعتی قیمت تمام شده صنعتی وجود دارد، اما در بخش کشاورزی قیمت تمام شده وجود ندارد، چرا که بخش کشاورزی از آب ارزان قیمت برای تولید برخوردار است.