printlogo

میهن صنعت :
میهن صنعت : اعضای اوپک بر سر میزان تولید نفت اوپک به توافق رسیدند و این در حالی است که پیش بینی‌ها بر آن است تا قیمت نفت به بیش از 60 دلار برسد، البته برخی کارشناس بر این باورند که عربستان تولید ناپایدار خود را صرف فریز نفتی کرده است.
کد خبر : 44526
تاریخ انتشار : 10 مهر 1395 - 15:42

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، هفته گذشت بعد از دو سال اعضای اوپک توانستند بر سر قیمت و میزان تولید نفت اوپک به توافق برسند، در این توافق قرار بر آن شد میزان تولید نفت اوپک 700 هزار بشکه کاهش یابد و سه کشور، ایران، لیبی و الجزایر از این فریز نفتی مستثنی شدند.

این فریز نفتی که یکی از تئوریسین‌های آن روسیه بود، در پی توافق اوپک برای خود پیش شرط‌هایی مبنی بر بررسی تاثیر فریز نفتی بر بازار نفت و اقتصاد روسیه در نظر گرفته است و حال باید منتظر بود که آیا روسیه به فریز اعضای اوپک می‌پیوندد یا خیر؟

از سوی دیگر باید دید که آیا اعضای اوپک پایبند به توافق اخیر خود خواهند بود یا خیر و مهمترین نکته این فریز نفتی آن است که فریز چه تاثیری بر بازار نفت جهان خواهد داشت؟

در این رابطه مرتضی بهروزی‌فر، کارشناس اقتصاد انرژی به میزان، گفت: طبق توافق اعضای اوپک در اجلاس الجزایر قرار بر آن شد تا میزان تولید اوپک 700 هزار بشکه کاهش یابد که این میزان در بین تمام اعضا به جز ایران، لیبی و الجزایر تقسیم خواهد شد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر کشور عربستان 400 هزار بشکه بیش از ظرفیت تولید پایدار خود نفت تولید می‌کند و این در حالی است که عربستان در فصل سرد سال به واسطه کاهش میزان مصرف بنزین حدود 300 تا 400 هزار بشکه از تولید نفت خود را کاهش می‌دهد.

بهروزی‌فر با بیان اینکه عربستان روغن ریخته را در فریز نفتی نذر امام زاده کرده است، خاطرنشان کرد: با وجود توافق نیم بند اعضای اوپک، این توافق پیام مثبتی برای بازار دارد و می‌توان امیدوار به کنترل قیمت نفت بود.

این کارشناس اقتصاد انرژی گفت: ایران باید در این زمان تلاش خود را افزایش دهد تا سطح تولید پایدار نفت را به 4 میلیون و 200 هزار بشکه در روز برساند.

وی در پاسخ به این سوال که پیش شرط‌های روسیه برای پیوستن به تصمیم اعضای اوپک، چه سمت و سویی به بازار نفت جهانی خواهد داد، یادآور شد: روسیه جز تئوریسین‌های فریز نفتی بوده و اکر بخواهد در شرایط فعلی میزان تولید نفت خود را افزایش دهد در کوتاه مدت توانایی دستیابی به این موضوع را ندارد.

بهروزی‌فر تاکید کرد: اقتصاد روسیه وابستگی شدیدی به درآمدهای نفتی دارد و به دلیل آنکه روسیه به شدت محتاج افزایش قیمت نفت است به طور حتم در فریز نفتی شرکت خواهد کرد.

وی گفت: اگر فریز نفتی و کاهش 700 هزار بشکه نفت از سوی اعضای اوپک عملیاتی شود و افزایش تولید در زمستان رخ ندهد، در فصل سرد سال، قیمت نفت به 60 تا 70 دلار افزایش خواهد یافت.

این کارشناس اقتصاد انرژی در پاسخ به این سوال که میزان تولید شیل اویل چه تاثیری بر بازار جهانی نفت دارد، بیان کرد: در طی یک سال گذشته شیل اویل حدود 700 هزار بشکه نفت از میزان تولید خود را در پی افزایش قیمت تمام شده برداشت، کاهش داده است و در صورتی که چنین جایگزین‌هایی تصمیم به بازگشت به بازار نفت را داشته باشند، بازار در زمستان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد زیرا به یکباره نمی‌توان میزان برداشت و تولید نفت را افزایش داد.

بهروزی‌فر در انتها تاکید کرد: در زمستان افزایش تقاضا فصلی در بازار نفت رخ خواهد داد و این موضوع امید برای افزایش قیمت نفت را زنده نگه می‌دارد.