printlogo

رئیس اتحادیه لوازم خانگی کشور:
محمد طحان پور در برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو گفت: نگاه نخست این طرح به حمایت از تولید داخل بود و ایده بسیار خوبی بود تا تولید داخل حرکتی کند زیرا انبارهای کارخانه های تولیدکننده مملوء از کالا بود اما اتحادیه لوازم خانگی از ابتدا با اجرای این طرح مخالف
کد خبر : 48670
تاریخ انتشار : 16 آذر 1395 - 13:34

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت» و به نقل از رادیو گفت و گو، برنامه "مناظره" با موضوع طرح خرید اعتباری کالا؛ موفقیت یا عدم موفقیت و با حضور دکتر عبدالخالق سجادی کارشناس اقتصادی و مدیر اسبق بانکی و محمد طحان پور رئیس اتحادیه لوازم خانگی کشور به روی آنتن رفت.

محمد طحان پور فعال اقتصادی در ابتدا در خصوص طرح خرید اعتباری و اهداف آن گفت: هدف طرح، حمایت از تولید داخل بود و با توجه به اینکه لوازم خانگی بیشتر مورد استقبال است، معطوف به این حوزه شد.

وی افزود: نگاه نخست این طرح به حمایت از تولید داخل بود و ایده بسیار خوبی بود تا تولید داخل حرکتی کند زیرا انبارهای کارخانه های تولیدکننده مملوء از کالا بود اما اتحادیه لوازم خانگی از ابتدا با اجرای این طرح مخالف بود.

وی به مکانیزم این طرح اشاره کرد و بیان داشت: اعلام شد بانک ها قرار است وام 12 درصدی بدهند که این جای تعجب داشت، زیرا تاکنون سابقه نداشته بانکی با این سود کم، وام دهد. البته مشخص شد عنوان 12 درصد دارد اما در حقیقت 21 درصد بود.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی کشور ادامه داد: مردم با این طرح قرار بود، کالای مورد نیازشان را تامین کنند. تولیدکنندگان باید در درگاه وزارت صنعت و معدن ثبت نام می کردند ولی استقبال زیادی نشد بخصوص اینکه کالاهایی وارد شد که اصلا کیفیت خوبی نداشتند. سه یا چهار بانک برای دریافت وام معرفی شد ولی بانک ها اصلا مراجعه کننده ای نداشتند.

وی درباره مشکلات کار نیز عنوان داشت: قرار بود پول مستقیماً به حساب تولید کننده برود ولی همه تولیدکنندگان در سطح شهرها نمایشگاه نداشتند و تنها کسانی می توانستند موفق باشند که خودشان نمایشگاه داشته باشند و مصرف کننده از نمایشگاه خرید کند. همه فروشنده ها هم که از کارخانه نمی خریدند؛ یک بنک دار در تیراژ بالا می خرد و تخفیف ویژه می گیرد و به قیمت کارخانه به واحدهای صنفی می فروشد. این رکود ادامه داشت تا اینکه اسفند ماه وام را از ده میلیون به شش میلیون کاهش دادند و انتظارها ادامه داشت و تنها یک برند توانست کالا بفروشد و هیچ تولید کننده ای موفق نبود.

در ادامه دکتر عبدالخالق سجادی با اشاره به وام ده میلیونی، بیان داشت: وام ده میلیونی که برای این طرح در نظر گرفته بودند، سود 12 درصد داشتند ولی وقتی که بسته های طلایی و نقره ای وارد شد، نرخ 18 درصد را برای وام ها در نظر گرفتند.

وی با تصریح بر اینکه با اجرای این طرح مخالف بوده است، اظهار داشت: در حوزه اجرا فعالیت داشته ام و می دانستم چنین کاری موفق نخواهد بود. دولت استراتژی های خاص خودش را دارد؛ دنبال این بود که بازار را فعال کند؛ گردش پول را افزایش دهد و نهایتا این تخلیه بازار در ابعاد مختلف صورت بگیرد.

این کارشناس اقتصادی درباره علل شکست طرح خرید اعتباری عنوان داشت: این طرح جامع و سیستماتیک نبود بخصوص اینکه سیستم نظارتی را دولت یا اصناف گذاشته بودند در حالی که این ساختارهای نظارتی منظم نیستند.

مدیر اسبق بانکی ادامه داد: رکود موجود در بازار باعث شده، سرعت نقدینگی کشور 1.5 الی 1.7 باشد در حالی که سیستم مبادلاتی و نقدینگی دنیا 7 است و در جایی مانند ژاپن 12 است. جامعه ما نیاز به ابزارهای دیگری غیر از سیستم های نقدی دارد.

وی ساختارهای تولید را باعث افزایش قیمت تمام شده دانست و عنوان داشت: یکی دیگر از مشکلات این حوزه عدم تعادل در ارز است. متوسط قیمت ها از ابتدای انقلاب تا امروز حدود هزار و 700 برابر شده است در حالی که ارز 500 برابر شده است، در نتیجه کالاهایی که منابع داخلی و زمینه های صادرات را دارند، نمی توانند حرکت کنند. تا زمانی که تعادل ارزی به وجود نیاید و بسترهای دیگری را استفاده نکنیم، مشکلات از جمله قاچاق وجود خواهد داشت.

سجادی همچنین خاطرنشان شد: از ابتدای این طرح بسترهای نظارتی و عملیاتی نیز وجود و از همان آغاز کار مشخص بود طرح به شکست منتهی می شود و نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.