printlogo

"اختصاصی میهن صنعت"
بدون شک اگر بخواهیم نمایشگاه خودرو تهران را مورد نقد و بررسی قرار دهیم، باید از اهداف برگزاری نمایشگاه معتبرخودروی دنیا مانند نمایشگاه خودرو فرانکفورت، ژنو، دترویت، پاریس و توکیو شروع کنیم.
کد خبر : 49392
تاریخ انتشار : 24 آذر 1395 - 15:55

به گزارش خبرنگار حوزه خودرو پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، بدون شک اگر بخواهیم نمایشگاه خودرو تهران را مورد نقد و بررسی قرار دهیم، باید از اهداف برگزاری نمایشگاه معتبرخودروی دنیا مانند نمایشگاه خودرو فرانکفورت، ژنو، دترویت، پاریس و توکیو شروع کنیم.

اما به طور کلی اولین هدف از برگزاری نمایشگاه های خودرویی در دنیا، نمایش خودروهای حال حاضر خودروسازان و همچنین اولین نمایش از خودرویی که هنوز وارد بازار نشده، می باشد.

با توجه به آنچه که گفته شد عملا نمایشگاه بین المللی خودرو تهران هیچ اتفاق تازه ای نخواهد داشت، چنانکه خودروهای در حال تولید خودروسازان داخلی نیز در دیگر نمایشگاه های گذشته ایران در سال جاری و البته سالهای گذشته به مقدار کافی نمایش داده شده اند.

بررسی نمایشگاه های مطرح خودرو در دنیا نشان می دهد که یکی دیگر از اهداف برگزاری نمایشگاه های اینچنین، معرفی کانسپت های جدید برندهای خودروسازی و یا نمایش خودروهای کلاسیک خودروسازان و یا حتی خودروهای از رده خارج شده آنان می باشد.

حال اینکه این مقوله از اهداف نمایشگاه خودرو تهران خواهد بود، باید گفت خیر چرا که در توان خودروسازان داخلی نبوده و نیست، در نتیجه نمایشگاه خودرو تهران بدون کانسپت و یا خودروی کلاسیک برگزار خواهد شد.

موضوع بعدی حضور برندهای خودروسازی در نمایشگاه خودرو است که می خواهند توان تکنولوژی و کیفیتی خودرا به رخ رقبای خود بکشند.به واقع پیشرفت صنعت خودروسازی جهان و رقابت میان برندهای معتبر دنیا، منحصر به کیفیت محصول نبوده و عامل تکنولوژی های برتر و البته قیمت مناسب در رشد فروش آنان تاثیر به سزایی خواهد داشت.

از موضوع تکنولوژی برتر در نمایشگاه خودرو تهران چیزی نگوییم بهتر است، اما حضور خود برندهای خودروسازی را نمی توان نادیده گرفت که خبرهای منتشر شده حاکی از عدم حضور سایپا، گروه بهمن، پارس خودرو، ایرتویا، مدیا موتور، بم خودرو و چند شرکت واردکننده دیگر است که در نتیجه از این مهم نیز چیزی عاید کسی نخواهد شد.

 

بخشی از اعتبار برگزاری هر نمایشگاه بسته به میزان اقبال دوست داران خودرو از آن نمایشگاه خواهد بود چنانکه میبینیم نمایشگاه های معتبر خودرو در دنیا ماننده نمایشگاه خودرو پاریس 2016 به دلیل استقبال شدید بازدیدکنندگان به مدت 16 روز برگزار می شود.

از تعداد روزهای برگزاری نمایشگاه عبور می کنیم و به محل برگزاری نمایشگاه خودرو تهران می پردازیم. بنا بر اعتراض شورای شهر تهران در خصوص برگزاری این نمایشگاه در محل برگزاری دائمی نمایشگاه های تهران، شهر آفتاب جایی است که قرار شد محل برگزاری نمایشگاه خودرو تهران آن هم پس از 12 سال باشد.

شهرآفتاب در جنوب شهر تهران در زمینی به مساحت 138 هکتار در مجاورت مرقد مطهر امام خمینی (ره) و به فاصله اندکی از فرودگاه امام خمینی (ره) در مسیر اتوبان تهران - قم واقع شده است.با این تفاصیل و با توجه به تجربه برگزاری نمایشگاه کتاب در این مکان، می توان مدعی شد که در حال حاضر بعید به نظر می رسد کسی وقت حضور در این نمایشگاه را به عنوان بازدیدکننده داشته باشد.اقبال کم از این نمایشگاه به دلیل دوری راه و عدم دسترسی مناسب، معضل بزرگیست که احتمالا چاره ای برای آن اندیشیده نشده است.

اما آخرین نکته حضور خبرنگارن خودرو در نمایشگاه های خودرویی است که با توجه به اهمیت مولفه های گفته شده، از جذابیت خبری بالایی برای خبرنگاران این حوزه برخوردار است.باز هم از نمایشگاه خودرو پاریس 2016 مثالی بزنیم.در اولین روز برگزاری نمایشگاه پاریس، تعداد خبرنگاران و نویسندگانی که جواز بازدید از نمایشگاه را به دست آوردند، 12 هزار نفر از 103 کشور جهان بود که این تنها مربوط به روز اول نمایشگاه می باشد.

احتمالا حضور خبرنگاران حوزه خودرو در نمایشگاه خودرو تهران منحصر به روز اول آن هم به دلیل افتتاحیه خواهد بود تا شاید یک موضوع خبری از میهمانی خلوت نمایشگاه امسال کسب کنند.

 

به گزارش خبرنگار «میهن صنعت»، به نظر می رسد که برگزاری این نمایشگاه آن هم به این شکل، عملا هیچ بازدهی فنی و یا هرچه که اسمش را بگذاریم نخواهد داشت، حال اینکه هدف از حضور برخی شرکت های خودروساز با توجه به هزینه های سنگین حضور در این نمایشگاه که بر آنان تحمیل خواهد شد، چه خواهد بود، باید منتظر ماند و دید...

 

نویسنده : بهنام وحیدی