printlogo

رئیس شورای رقابت در گفتگو با میهن صنعت :
به دنبال افزایش بهای ارز، قطعه سازان کشور مدعی افزایش 15 درصدی هزینه های تولید قطعات شده اند که بر همین اساس قرار بر تشکیل کارگروهی با حضور قطعه سازان، خودروسازان و وزارت صنعت شده که آنالیز جدیدی از قیمت تمام شده قطعات تهیه گردد.
کد خبر : 50040
تاریخ انتشار : 5 دی 1395 - 12:43

به گزارش خبرنگار حوزه خودرو پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، به دنبال افزایش بهای ارز، قطعه سازان کشور مدعی افزایش 15 درصدی هزینه های تولید قطعات شده اند که بر همین اساس قرار بر تشکیل کارگروهی با حضور قطعه سازان، خودروسازان و وزارت صنعت شده که آنالیز جدیدی از قیمت تمام شده قطعات تهیه گردد.

به عقیده کارشناسان و با توجه به شرایط سیاسی کشور و همچنین رکود بازار خودرو، بعید به نظر می رسد که خودروسازان به دنبال افزایش قیمت محصولات خود باشند اما در این بین قطعه سازان به دنبال راهی برای جبران زیان ناشی از این افزایش 15 درصدی هستند.

 در این شرایط انتظار قطعه سازان از دولت در کاهش قیمت مواد اولیه، کاهش هزینه‌های دولتی و کاهش مالیات صنعت خودرو خلاصه می شود که اگر راهی برای برون رفت از این افزایش به وجود آمده پیدا نکنند، مشکلات نظیر عدم کیفیت تولید در قطعات و یا گرانی مجدد در بازار خودرو گریبانگیر صنعت خودرو و به دنبال آن افزایش موج نارضایتی بیشتر از صنعت خودروسازی کشور، خواهد شد.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت، در خصوص افزایش احتمالی قیمت خودرو به خبرنگار «میهن صنعت» گفت : شورای رقابت در قیمت گذاری خودروهایی نظیر پژو، سمند و پراید که بازار آنها در شرایط انحصار به سر می برند متمرکز می شود در نتیجه آنچه که از سمت شورای رقابت گفته می شود مربوط به تمام بازار خودرو نبوده و نیست.

وی در ادامه افزود : آنچه که در دستورالعمل قیمت گذاری این خودروها آمده است و با توجه به متغیرهای تورم نهادهای تولید خودرو مورد نظر، کیفیت و نیز متغیر بهره وری که از سمت بانک مرکزی، سازمان ملی بهره وری و همچنین شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد به ما اعلام خواهد شد، شورای رقابت پس از بررسی نهایی اعلام خواهد کرد که افزایش قیمت وجود داشته و یا خیر.

دکتر شیوا بیان داشت : بررسی قیمت ها با توجه به سه متغیر نام برده تنها در پایان سال صورت خواهد گرفت  و شورای رقابت توجه ای به سخنان غیر کارشناسی در خصوص افزایش قیمت خودرو نخواهد داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد : افزایش نرخ ارز و همچنین قیمت تمام شده قطعات تولید خودرو موضوعی نیست که شورای رقابت در آن ورود کند اما یقین بدانید که اگر هم افزایش در بخش قطعه سازی وجود داشته، هیچ افزایشی تا سال 96 در خصوص خودروهایی که در بازار انحصاری هستند، وجود نخواهد داشت.