printlogo

نایب رئیس اتاق بازرگانی:
نایب رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه باید اعتراف کرد که در ایران خلاقیت رو به کاهش است و رابطه نقش پررنگ‌تری را در اقتصاد ایفا می‌کند، ادامه داد: بسیاری از قوانین و سیاست‌گذاری‌ها بر پایه بی‌اعتماد شکل گرفته‌اند و تعداد مجوزهای زیادی که صادر می‌شود نشان دهنده همین موضوع است.
کد خبر : 52568
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395 - 10:57

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، پدرام سلطانی -نایب رئیس اتاق بازرگانی- در مراسم تجلیل از دکتر علی رحمیان بنیانگذار صنعت خوراک دام طیور و آب‌زیان که در اتاق بازرگانی برگزار شد، با اشاره به اصول موفقیت گفت: موفقیت تابع چهار اصول است. پشت‌کار، تمرکز، به روز نگه‌داشتن دانش در حوزه فعالیت و چهارمین اصل تلفیق خلاقیت و روابط است که در کشورهای توسعه یافته بعد خلاقیت آن پررنگ‌ است و در کشورهای در حال توسعه که نظام اقتصادی شفافی ندارند، بعد روابط پررنگ‌تر است.

وی با اشاره به اینکه ایران جزو کشورهایی است که اصل چهارم موفقیت آن به سمت روابط سنگینی می‌کند ادامه داد: یکی از مشکلاتی که فعالین جوان اقتصادی با آن روبرو هستند، این است که اکنون با پایبندی به سه اصل اول به نتیجه نمی‌رسند.

وی در همین رابطه افزود: اگر به دنبال حرکت به سمت توسعه هستیم باید راز آن را در فرهنگ خود جست‌وجو کنیم. در فرهنگ ما سه عنصر در تضاد با توسعه اقتصادی است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به عناصر متضاد با توسعه در فرهنگ گفت: عنصر اول داشتن نگاه کوتاه مدت به فعالیت‌هاست. اصل دوم احترام است که در فرهنگ ما با تعارف و تملق و رودربایستی اشتباه گرفته شده است و عنصر سوم عدم اعتماد است که در رویکردهای اجتماعی و به خصوص سیاست‌گذاری‌ها دیده می‌شود.

وی در همین رابطه افزود: وقتی به شاکله قانونگذاری دقت کنیم، می‌فهمیم که بنیان قانونگذاری بر بی‌اعتمادی شکل گرفته است. اگر نگاهی به مجوزهای مختلفی که برای مردم صادر می‌شود بیاندازیم می‌فهمیم که تعداد این مجوزها بیش از کشورهای دیگراست و نشان دهنده عدم اعتماد  به شهروندان است.

سلطانی با بیان اینکه جواب های، هوی است، ادامه داد: پیامد این فرآیند توسعه خلافکاری است.امروز در صنایع دام و طیور از دامپزشک به جای توسعه صنعت و فناوری و خلاقیت به عنوان مسئول کنترل و مفتش استفاده می‌شود و کسی که سالیان طولانی به تحصیل پرداخته است تبدیل به یک عامل دولتی برای بستن دست و پای یک موسسه صنعتی می‌شود و این به این معنی است که تو خلافکاری و من از ابزار علم برای کنترل استفاده می‌کنم.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به تصمیم ترامپ مبنی بر جلوگیری از ورود مهاجران کشورهای اسلامی به آمریکا، گفت: زمانی که رئیس دانشگاه بودم برای انجام کاری به دانشگاهی رفته بودم که در آن زمان ما را تحویل نگرفتند و به ما برخورد اما به این نتیجه رسیدم که باید کاری کنیم که آن‌ها به ما نگاه کنند. اگر به دنبال غیرت و عزت هستیم تا نخواهیم سر خود را مقابل دیگران خم کنیم، باید به خود برگردیم و به خود نهیب بزنیم که به جایی برسیم که از آنان کمتر نباشیم. به شرط آنکه این حرف‌ها در سطح شعار نباشد.

وی در همین رابطه افزود: نباید ارزش انسان‌های ناتوان را بالا ببریم و در مقابل آن قدر انسان‌های توانمند را نشناسیم.

کلانتری مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر کل خانه کشاورز نیز با اشاره به بحران آب گفت: اکنون بیش از سه‌چهارم کشور در معرض خشک شدن کامل قرار دارد و اگر ۸۸ متر مکعب آب تجدیدپذیر در اختیار داریم، در حال مصرف ۹۷ مترمکعب هستیم. در حالی که اجازه نداریم بیش از ۴۰ درصد یعنی ۳۵ متر مکعب آن را مصرف کنیم.

وی با اشاره به افزایش برداشت‌های اضافی پس از انقلاب ادامه داد: اگر سیاست‌های تحمیلی به دولت در برنامه ششم توسعه ادامه پیدا کند، همه چیز تمام خواهد شد. در برنامه ششم توسعه مصوب شده است که ۱۱ میلیارد متر مکعب از مصرف سالیانه آب کم خود را کم کنیم. یعنی مصرف به ۹۶ متر مکعب برسد و این به این معنی است که صد درصد ذخایر آبی خود را مصرف کنیم. در حالی که مجاز به مصرف بیش از ۴۰ درصد آن نیستیم و اگر همین رویه ادامه پیدا کند، نسل بعد نسل سوخته خواهد بود.

محمد علی شاعری –رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس- نیز در رابطه با انتقاد کلانتری از مجلس به خاطر تحمیل کردن سیاست‌های آبی گفت: کاهش مصرف ۱۱ میلیارد متر مکعب، قدم اول برای جلوگیری از بحران آب بود که گام مهمی بود.همچنین پس از ۵۰ سال دولت ملزم به دست برداشتن از جنگل‌های هیرکانی شد و همچنین واردات محصولات مشکوک تراریخته را ممنوع کردیم. حمایت از کشت ارگانیک و طبیعی که همواره فقط در سطح شعار به آن توجه می‌شد به صورت قانون درآمد اما باید دید که چرا قوانینی در کشور وجود دارند اما به همه آنها عمل نمی‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر اتکای دولت به بخش خصوصی است، ادامه داد: اما در ایران در بخش خصوصی به دولت متکی است. در صورتی که باید مردم تعاونی‌ها و بخش خصوصی قدرت را به دست بگیرند و در وسط میدان باشند.

وی با بیان اینکه در اقتصادی که ۹۰ درصد آن وابسته به نفت و دولت باشد رانت دولتی به اقتصاد راه پیدا می‌کند، ادامه داد: هنگامی که قدرت در دست دولت باشد، باعث فساد دو-سه هزار میلیارد می‌شود.

منبع:ایسنا