printlogo

میهن صنعت :
میهن صنعت : در گذشته همه خودروهایی که در نمایشگاه های بین المللی خودرو به نمایش در می آمدند لزوماً سر از خیابان ها در نمی آوردند اما به تدریج نگرش خودروسازان در حال تغییر است.
کد خبر : 5830
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1391 - 12:25

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میهن صنعت، چه در قبل و چه در آینده همه نمایشگاه ها، خودروهای به اصطلاح مفهومی را در معرض نمایش قرار می دادند و می دهند، خودروهایی که فقط در مرحله طراحی و نمونه اولیه هستند و تولید انبوه آن قطعی و مسجل نشده و به همین دلیل به آن concept car می گویند.

چه بازدیدکنندگان نمایشگاه خوششان بیاید چه نیاید، به تدریج از شمار خودروهای مفهومی خیلی عجیب و متفاوت کم خواهد شد، چون خودروسازان متوجه شده اند که جلوگیری از نگرانی خریداران و مشتریان مهم تر از خیره کردن بازدیدکنندگان خودرو در نمایشگاه ها است.

به بیان دیگر تمرکز خودروسازان روی نمایش خودروهایی خواهد بود که رنگ خیابان و جاده ها را خواهند دید و نمایش خودروهایی که فقط برای نمایش توانایی های خودروساز در نمایشگاه در معرض دید قرار می گیرند کمتر خواهد شد.

البته معنی این سخن این نیست که خودروسازان دیگر قصد ندارند توانایی های خود را به رخ بکشند، معنی آن این است که با یک تغییر نگرش، قرار است فناوری هایی در نمایشگاه ها در معرض دید قرار بگیرند که در آینده نزدیک در خط تولید به کار گرفته می شوند. به عبارت دیگر برخی از خودرسازان دیگر هزینه برای خودروهایی اختصاص نمی دهند که احتمال تولید انبوه آن بسیار پایین است.

نمونه این تغییر نگرش، نمایش خودروی کرولای جدید از کمپانی تویوتا است. هر چند که ممکن است برخی از فناوری های به نمایش در آمده در این خودروی مفهومی سر از خط تولید تویوتا در نیاورد اما به احتمال زیاد همین خودرویی که به نمایش گذاشته شده برای خط تولید آینده در نظر گرفته شده است.

همین طور خودروی اطلس فورد که در نمایشگاه شیکاگو در معرض دید قرار گرفت به تولید انبوه خواهد رسید. جنرال موتورز هم سیلورادو جدید 2014 خود را در نمایشگاه دیترویت نمایش داد و قصد دارد آن را در خط تولید خود بسازد و عرضه کند. اما F-150 سال 2015 وارد خیابان ها و جاده ها می شود.

نکته این جا است که برای نمایش یک خودرو به مدت 48 ساعت در یک نمایشگاه هزینه 2 میلیون دلاری روی دست خودروساز می ماند و اگر قرار باشد این خودرو به تولید نرسد و فقط جنبه پرستیژ داشته باشد نوعی پول دور ریختن است.

ژاپنی ها و کره ای ها کمتر از این نوع ریخت و پاش ها در برنامه تبلیغاتی خود دارند. آنها تک تک دلارهایی که به زحمت به دست می آورند و تمام منابعی که در اختیار دارند در تولید سرمایه گذاری می کنند.

در ضمن باید هزینه های طراحی و تولید نمونه اولیه از یک خودروی مفهومی را مد نظر داشت، اگر قرار باشد این خودرو روزی رنگ جاده ها و خیابان ها را نبیند، آماده کردن آن برای نمایشگاه، در عمل ریختن پول توی سطل زباله است.

در حال حاضر جنرال موتورز هیچ خودرو مفهومی برای عرضه ندارد و تمام انرژی خود را صرف مدل هایی می کند که قصد تولید انبوه آن را دارد.

حتی اعتقاد جنرال موتورز این است که نمایش خودروهای مفهومی، بخشی از توجهی که باید به خودروهای در حال تولید معطوف شود را به خود جلب می کند و این به زیان خودروهایی است که امکان تولید انبوه دارند.

تولید مهمترین بخش از یک کارخانه خودروسازی است که سود آفرینی می کند، بنابر این حتی در طراحی خودروهای مفهومی از این به بعد پول صرف خودروهایی می شود که تولید انبوه آن امکان سنجی شده باشد.

مثال خیلی خوب ژاپنی آن هوندای اکورا مدل ILX است که در ماه ژانویه در نمایشگاه دیترویت به عنوان خودروی مفهومی به نمایش در آمد و مدل مخصوص تولید انبوه آن در نمایشگاه شیکاگو در ماه فوریه (به فاصله یک تا دو ماه) در معرض دید قرار گرفت.

یعنی هوندا قصد ندارد پولی که برای طراحی این خودرو صرف کرده، دور بریزد. آمریکایی ها هم این کار ژاپنی ها را پسندیده اند برای همین خودروی لینکلن جدید در نمایشگاه دیترویت به عنوان مدل مفهومی عرضه شده و حالا قرار است مدل قابل تولید انبوه آن در ماه آوریل در نمایشگاه نیویورک به نمایش درآید.