printlogo

با امضای تفاهم‌نامه در روز سه‌شنبه کلید می‌خورد
تفاهم نامه اصولی (MOU) بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفتی انی ایتالیا در سه شنبه جاری جهت مطالعه برای توسعه میدان گازی کیش و میدان نفتی دارخوین امضا خواهد شد.
کد خبر : 59787
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 - 16:35

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، میدان گازی کیش یکی از میدانهای گازی ایران است که در خلیج فارس قرار دارد. این میدان که در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد، طی لرزه‌نگاری دو بعدی در سال ۱۹۶۸ شناسایی شد. اولین چاه این میدان گازی در ۲۶ می ۱۹۶۸توسط شرکت اسکو برای ارزیابی پتانسیل هیدروکربوری افق آسماری، گروه بنگستان، خامی و دهرم حفاری شد.

حجم گاز درجای میدان در حالت مورد انتظار در حدود ۴۸ تریلیون فوت مکعب با ضریب بازیافت ۷۵ درصد و حجم میعانات گازی در جای میدان در حالت مورد انتظار در حدود ۵۱۴ میلیون بشکه تخمین زده شده است.

بر اساس این گزارش پیش از این نیز تفاهم نامه ای بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت شل برای توسعه میدان گازی کیش امضا شده بود.

میدان نفتی دارخوین

میدان نفتی دارخوین در استان خوزستان و در فاصله ۴۵ کیلومتری از شمال خرمشهر و یکصد کیلومتری از جنوب اهواز قرار دارد. این میدان نفتی با حفر یک حلقه چاه اکتشافی در سال ۱۳۴۳ کشف شد. میزان نفت درجای این میدان بالغ بر ۵ میلیارد بشکه برآورد می‌شود که ۱٫۳ میلیارد بشکه نفت خام آن قابل استحصال است. نفت میدان دارخوین از نوع نفت سبک با درجه API ۳۹ است و نفت تولیدی از واحد بهره‌برداری به خطوط لوله انتقال نفت اهواز-آبادان ارسال می شود.

مطالعه این میدان نیز پیش از این با امضای  امضای تفاهمنامه همکاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت سرمایهگذاری غدیر، بر عهده شرک سرمایه گذاری غدیر گذاشته شد.