printlogo

یادداشت
نوروز فصل سفر است, جاده‌های ایران هر ساله با رسیدن تعطیلات نوروزی پر حجم و پر ترافیک خواهند بود. کنترل سفر 20 میلیون خودرو در 200 هزار کیلومتر جاده کار سخت و طاقت فرسایی است.
کد خبر : 72338
تاریخ انتشار : 27 اسفند 1396 - 12:24

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، نوروز فصل سفر است, جاده‌های ایران هر ساله با رسیدن تعطیلات نوروزی پر حجم و پر ترافیک خواهند بود. کنترل سفر 20 میلیون خودرو در 200 هزار کیلومتر جاده کار سخت و طاقت فرسایی است. نمی‌دانیم پلیس راه به چه نرم‌افزا یا سخت‌افزای برای کنترل هوشمند این تعداد سفر مجهز شده است! اما می‌دانیم که هنوز سفر شروع نشده تمام تقصیرها را بر گردن خودروسازها بیندازیم. و برای این کار از هیچ کوششی فروگذار هم نمی‌کنیم.
همین چند روز پیش سرهنگ هاشمی، فرمانده سابق راهنمایی و رانندگی تهران بر صفحه رسانه ملی ظاهر شد و گفت: «خودروسازان و وزرات صنعت با هم پسرخاله هستند, و ادامه داد که: تولید خودرو در ایران به واسطه استفاده از رانت دولتی است.» شاهکار این گفتگو جایی بود که مجری محترم با استناد به مصاحبه‌ی آقای  نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان  گفتند «من در جایی می‌خواندم که ایشان گفته بودند که اگر این استانداردها در ایران اجرائی شود ۹۰۰ هزار خودرو از رده خارج خواهند شد» بعد هم آقای مجری و سرهنگ هاشمی سعی کردند هر دو با هم این نقل قول را تفسیر نمایند و به تحلیل عجیب و غریبی رسیدند بدین ترتیب که گفتند این نقل قول به ما نشان می‌دهد «ما همین آلان داریم 900 هزار دستگاه خودروی بی کیفیت به خورد مردم می‌دهیم!»
اما ماجرای واقعی نقل قول دبیر انجمن خودروسازان چه بود؟ آقای نعمت بخش در 8 اسفند ماه ضمن حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو با اشاره به مقصود آقای یکه زارع مدیرعامل گروه خودروسازی ایران خودرو از بیان اینکه کمپانی بنز و بی ام و نمی‌توانند استانداردهای ما را پاس کنند, گفت: «حدود 13 استاندارد از تاریخ 1/ 10/ 97 در ایران اجباری می‌شود, استانداردهایی که در اروپا هم نیست. بنابراین ما نباید فکر کنیم که پس از اجرای این استاندارها خودروهای ما کیفیت بیشتری برخوردار خواهند بود, اگر این استانداردها در ایران اجرائی شود خودروهایی از قبیل .سراتو .ساندرو. ال 90 . پراید. پژو و سمند (چیزی حدود 900 هزار خودرو) از رده خارج خواهند شد.»
با نگاهی به آنچه که این روزها در رسانه‌های می‌گذرد می‌توان به آسانی دریافت که در فصل سفر, بجای آنکه هر نهاد و سازمانی به سهم خود بکوشد که سفری ایمن را برای مردم آماده کند, پیش از سفر به دنبال مقصر می‌گردند تا کوتاهی‌های احتمالی خود را به گردن آن بخش بیندازند و در این بین چه دیواری کوتاه‌تر از صنعت خودروسازی!