printlogo

مهندس جمشید مغازه ای در گفتگو با «میهن صنعت»:
دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات با اشاره به وضعیت این بازار بیان داشت : تکنولوژی تولید با علم روز در کشور وجود دارد و اگر حمایت های لازم انجام شود هیچ مشکلی برای تغذیه بازار از محصولات داخلی نخواهیم داشت.
کد خبر : 74174
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1397 - 8:11

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، مهندس جمشید مغازه ای دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در خصوص وضعیت صادرات و واردات انواع بیسکویت، شیرینی و شکلات گفت: در سال 96 واردات کالا به صورت رسمی 140هزار دلار بوده اما با توجه به حجم محصولات خارجی در بازار می توان فهمید که درصد بالایی از این محصولات به صورت غیر قانونی وارد کشور می شوند .

 
وی در گفت و گو با خبرنگار «میهن صنعت» افزود: میزان تولیدات داخلی در سال 96 یک میلیون و 600 هزار تن بوده که در مقایسه با امار 68 هزار تنی واردات رسمی باید گفت که سهم عمده بازار را محصولات ایرانی به خود اختصاص داده اند. البته با توجه به ظرفیت 2 میلیون و 400 هزار تنی بازار، میزان تولیدات داخلی کم بوده و اگر دولت حمایت های لازم را انجام دهد، می توان ظرفیت تولید را افزایش داد.
 
مهندس مغازه ای گفت: با توجه به میزان تولیدات و حمایت دولت از تولیدکنندگان قطعا می توان بازار ایران را تماما از محصولات تولید داخل اشباع کرد و با توجه به سهم 240 هزار تنی صادرات مشخص است که کالاهای تولید داخل از لحاظ کیفیت می توانند با کالا های وارداتی و تولیدات خارجی برابری کنند.
 
مغازه ای در ادامه سخنان خود تصریح کرد: صنایع شیرینی و شکلات در قسمت صادرات از میان صنایع غذایی و کشاورزی عمدتا در رتبه های اول و دوم قرار گرفته است و اگر بخواهیم سهم صادرات خود را بالا تر ببریم تنها به وارد کردن مواد اولیه با کیفیت نیاز داریم زیرا از نظر تکنولوژی و علم تولید محصول می توانیم با شرکت های بزرگ دنیا رقابت کنیم ولی مشکلی که وجود داشت نواسانات ارزی و میزان تغییرات قیمت مواد اولیه از جمله مشتقات کاکائو، انواع بهبود دهنده ها و انواع طمع دهنده ها بود که در چند ماه اخیر به سبب ثبات بازار ارز این مشکل هم رفع شده است.
 
وی ادامه داد: شکلات در دسته محصولات لوکس قرار می گیرد و نمی توان آن را در سبد محصولات مورد نیاز خانواده ها قرار داد اما تمام تلاشمان این بوده که افزایش قیمت محسوسی نداشته باشیم حتی گاهی قیمت های فروش با ضرر همراه بوده که به وسیله صادرات جبران شده است. 
 
مهندس مغازه ای در پایان گفت:  برای واگذاری ارز 4200 تومانی قطعا در اولویت های اول و یا دوم نخواهیم بود اما با توجه با تدابیر دولت می توانیم به زودی از این ارز برای واردات و صادرات استفاده کنیم.
 
انتهای پیام/