printlogo

«میهن صنعت» گزارش می دهد؛
حال این روزهای صنعت خودرو بیشتر شبیه نمایشنامه معروف گیلانی "شال ترس ممد" (محمد که از شغال می ترسد) است.
کد خبر : 74705
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1397 - 8:0

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، حال این روزهای صنعت خودرو بیشتر شبیه نمایشنامه معروف گیلانی "شال ترس ممد" (محمد که از شغال می ترسد) است.

"شال ‌ترس ممد" دل شیر داشت، به‌جاى یک زن دو زن داشت، هر دو قوى هیکل‌، بلندبالا و پر صولت. با این همه "شال ‌ترس ممد" از شغال مى‌ترسید. تا شغال را مى‌دید دست و پایش را گم مى‌کرد و به تته‌پته مى‌افتاد و پیش از آنکه شغال مرغ یا خروسى را بگیرد خودش به لانه مرغ‌ها مى‌رفت و یک مرغ یا خروس مى‌گرفت و به شغال مى‌داد.

و اما صنعت خودرو

پس از هیاهوی فراوانی که در پی ورود مجدد بدعهدان فرانسوی به کشور آغاز شد، بسیاری از رسانه های داخلی خواستار رویکرد متفاوت وزارت صنعت، معدن و تجارت در برخورد قاطع با به ظاهر شیران فرانسوی شدند. صحبت از غرامت و قرارداد سفت و سخت بود که اگر باز هم فیلشان یاد هندوستان کرد، به راحتی آب خوردن ایران را ترک نکنند.

مذاکرات بر سر ورود مجدد پژو به ایران ماه ها به طول انجامید و هرچه رسانه ها خواستار افشای قرارداد فی ما بین شدند نتیجه نداشت و در نهایت محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت سابق با بیان این جمله که "قرارداد پژو محرمانه است" پرونده افشای این قرارداد را مختومه اعلام کرد. با وجود اینکه گفته می شد در این قرارداد غرامت خروج لحاظ شده اما هیچ وقت نه سندی از این قرارداد منتشر شد و نه مبلغ غرامت مشخص بود.

درست در زمانی که باد برجام در غب غبمان بود، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خروج این کشور را از معاهده برجام اعلام کرد و از فردای آن روز زمزمه های خروج شرکای مختلف بخش های اقتصادی و صنعتی کشور بر سر زبان ها افتاد.

شرکت واگن‌سازی «اشتدلر ریل»  با قراردادی به ارزش ۱.۳ فرانک سوئیس با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، توتال دومین شرکت بزرگ فرانسوی حاضر در ایران و در نهایت پژو سیتروئن که علی رغم تاکید اتحادیه اروپا بر حفظ برجام و اقدامات حمایتی برای مقابل با تحریم‌های آمریکا بر ضد تهران، خبر از تعلیق فعالیت این شرکت در ایران داد.

گروه PSA بار اولی نیست که در روزهای سخت ایران را به مقصد واشنگتن ترک می کند. این شرکت در اوایل سال ۱۳۹۱ نیز به دلیل تحریم‌های خارجی ایران را ترک و از ارسال قطعه به شریک ایرانی‌اش خودداری کرده بود.

با وجود تمام هشدارهایی که رسانه ها و کارشناسان از خروج مجدد کشور خروس نشان از صنعت خودرو ایران داده بودند، به نظر می رسد پیش بینی های لازم انجام نشده و آنچنان که گفته می شد، خبری از قرارداد سفت و سخت نیست.

پژو باز هم بر طبل رسوایی خود کوبید و پس از نعره پیرمرد مو قرمز آمریکایی، در بیانیه ای اعلام کرد که به دلیل خروج آمریکا از برجام فعالیت‌های خود در ایران را تعلیق خواهد کرد. انگار نه انگار شیر است!!!

 

شال ترس ممد نباشیم

از انتقادات به عقد این قرارداد عبور کنیم چراکه هرچه لازم بود در زمان خودش گفته شد اما گوش شنوایی وجود نداشت. آنچه که در حال حاضر مهم بوده، اجرای بند به بند تعهدات ذکر شده در قرار داد پژو است.

مدیرعامل پژو سیتروئن در سال 1395 در سفری که به ایران داشت در نشستی خبری صراحتا اعلام کرد بود که «ما انتقال‌های بزرگی برای تامین مالی پروژه ایکاپ در ایران انجام داده‌ایم که پرداخت غرامت نیز جزو آن بوده است.»

البته بعدها اعلام شد که پژو حدود ۴۲۷ میلیون یورو غرامت به دلیل ترک یکطرفه همکاری به ایران خودرو پرداخت کرد ه است. از طرفی در جوینت ونچری به نام ایکاپ که 50 درصد سهم آن به فرانسوی ها تعلق دارد میزان قابل توجهی سرمایه گذاری توسط این کشور صورت گرفته است.

شرکت سیتروئن نیز ۵۰ درصد سهام شرکت سایپاکاشان را خریداری کرده و مبلغ آن را نقدا پرداخت کرده است. به گفته وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین مدیران ارشد شرکت سایپا، سایپا سیتروئن نیز در سایت کاشان مبلغ قابل توجهی سرمایه گذاری کرده است.

نکته قابل تامل اینجاست که چرا در چنین شرایطی موجی از نگرانی و کارهای رسانه ای در صنعت خودرو در حال رخ دادن است؟!! اگر قرارداد سفت و سخت بسته شده است که جای هیچ نگرانی وجود ندارد، اگر هم نه که مانند تحریم گذشته شاید صنعت خودرو کشور با سختی زیاد مواجه شود اما به هیچ وجه از حرکت نخواهد ایستاد.

پژو – سیتروئن در شرایط فعلی فعالیت خود در ایران را به حالت تعلیق در آورده اما آیا این پایان راه صنعت خودرو است؟ نکته مهمتر اینکه چرا از قبل از خروج پژو – سیتروئن از ایران از روز نخست ورود، ترس رفتنشان وجود داشت؟ اصلا اگر این ترس از روز نخست وجود داشت به چه دلیل پس از آن همه بدعهدی برایشان فرش قرمز پهن کردیم؟!!

مگر همین فرانسوی ها نبودند که در دور اول تحریم ها به بدترین شکل ممکن بازار ایران را ترک کردند و مشکلات عدیده برای صنعت خودرو به وجود آورند؟ به چه دلیل پس از برجام تفاهنامه قرارداد رنو و ایدرو با رفتن محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت سابق به غرفه شرکت رنو-نیسان در نمایشگاه خودرو پاریس به امضا رسید؟ آن هم در شرایطی که بالاترین مقام فرانسوی حاضر در مقابل وزیر صنعت کشورمان مدیرعامل شرکت رنو بود!!!

کلام آخر به وقت میهن...

خودمان به استقبالشان رفتیم و خودمان مرغ و خروس را پیش از آنکه به ما لانه ما حمله کنند پیش پایشان انداختیم، حال نباید پس از آن همه هیاهوی قابل پیش بینی از شیر شدن شغال ها در تعجب باشیم.