printlogo

«میهن صنعت» گزارش می دهد:
بازار خودروی کشور پس از فراز و فرودها و تاثیر پذیری از عوامل بسیار، هم اکنون در وضعیت شاید بی سابقه قرار گرفته است. طی روز های اخیر قیمت خودرو موجود در بازار نه تنها به شکل پلکانی بلکه این بار به مقصد آسمان هفتم پرواز کرده اند و در این بین تنها قشری که متضرر شده اند مردمی هستند که برنامه ای برای خرید خودرو داشتند.
کد خبر : 74750
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1397 - 8:30

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، برخی از فیلم های سینمایی پس از فراز و فرود های قصه درپایان به اصطلاح داستان باز به انتهای می رسند و به نوعی نتیجه گیری پایان داستان توسط هرکدام از مخاطبان صورت می گیرد. اما نکته ی حائز اهمیت که سبب جذابیت این گونه فیلم ها می شود مشخص نبودن نتیجه چنین داستان هایی است. بازار خودروی کشور پس از فراز و فرودها و تاثیر پذیری از عوامل بسیار، هم اکنون در وضعیت شاید بی سابقه قرار گرفته است. طی روز های اخیر قیمت خودرو موجود در بازار نه تنها به شکل پلکانی بلکه این بار به مقصد آسمان هفتم پرواز کرده اند و در این بین تنها قشری که متضرر شده اند مردمی هستند که برنامه ای برای خرید خودرو داشتند.

خودرو به عنوان یک کالای مصرفی تا چندی پیش یکی از اقلام اساسی در سبد خانوار به شمار می رفت؛ مانند دیگر کشور های دنیا. اما متاسفانه طی روزهای اخیر خودرو دیگر به عنوان یک کالای مصرفی و اصلی در سبد خانوار به شمار نمی رود. بلکه دیگر کالای لوکس و سرمایه ای از آن یاد می شود. این امر موجب شده تا بخش زیادی از مردم و دلالان به سراغ خرید خودرو و دپوی آن بروند و هنگام افزایش قیمت این خودرو و برآورده شدن حاشیه مطلوب برای خریداران دست به فروش خودرو می زنند. اگرچه این موضوع شبیه آن حکایتی است که می گوید: کوچکتر از بزرگتر خود الگوبرداری می کند. 

یکی از ادعاهای  خودروسازان در این بین حضور سواستفاده و فعالیت دلالان و برخی افراد است و از نکته جالب توجه معلوم نبودن مکان و موقعیت دلالان و دست های پشت پرده و شرکت های بی نام و نشان است که همیشه حضوری پر شور در صحنه دارند و 24 ساعته در بازار فعالیت دارند کمر بازار را خم کرده اند. این ادعا از سوی خودروسازان حکایت تیم فوتبالی است که نتیجه را واگذار کرده و مربی اش آخر بازی بیان می کند: علت باخت تیم ما ناداوری بود، ای بابا دلمان به حال تیم یازده نفره شما سوخت چه تیم مظلومی!

شب گذشته در برنامه تیتر امشب شبکه ی خبر علی خاکساری کارشناس بازار خودرو به نکته بسیار جالب توجهی اشاره کرد این دلالان که خودروهای با ارقام بالا در انبار خود احتکار کرده اند کجایند؟ چه کسانی هستند؟ واقعا کجایند این مردان بی ادعای فعال؟!!

سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاهداران خودرو روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار میهن صنعت بیان کرد: خودروسازان محصولات خود را در بازار عرضه نمی کنند. این موضوع موجب شده تا قیمت خودروها در بازار به صورت ساعتی مانند قیمت ارز و سکه روند افزایشی داشته باشد.

این رئیس اتحادیه بیان کرد: یکی از مشکلاتی که بازار خودرو با آن رو به رو است فقط کاهش عرضه خودرو نبوده، بلکه کمبود نظارت و سو مدیریت در این بخش یکی دیگر از عواملی است که تاثیر مستقیم در این بازار دارد.

موتمنی اشاره کرد: برخی از شرکت هایی هستند که مکان مشخصی ندارند در تعداد های بسیار زیادی خودرو خریداری می کنند و در انبار ها دپو کرده اند که تعداد این شرکت ها به اندازه انگشتان یک دست است این شرکت ها بازار تهران را تامین و قیمت خودروهارا مشخص می کنند.

وی در پایان گفت: تا زمانیکه بازار شبکه توزیع خودرو ساماندهی نشود وضعیت بازار خودرو حال و روز بهتر از این نخواهد داشت.

به نظر می رسد سناریوی نوشته شده ی بازار خودرو نه تنها داستان باز است بلکه تمام شخصیت های منفی آن حضوری در فیلم ندارند و مانند سایه داستان را جلو می برند که هنر نگارش این گونه داستان ها هم ظاهرا دست اشخاصی است همه از نام و نشانشان بی خبرند.

انتهای پیام/