وزیر صنعت، معدن و تجارت :

با تکیه بر تجارت بین المللی باید در زنجیره‌های تامین جهانی قرار بگیریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: به جای مفهوم صادرات باید مفهوم وسیعتر «تجارت بین‌المللی» را به کار ببریم و در زنجیره‌های تامین بین المللی قرار بگیریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»،  سیدرضا فاطمی امین در نشست هیأت نمایندگان اتاق ایران با بیان این مطلب، افزود: افق ما باید به سمت توسعه تجارت بین المللی باشد، واردات، صادرات و واسطه‌گری در مفهوم بزرگتر تجارت بین المللی قرار می‌گیرند.

 

افزایش رایزنان بازرگانی به ۱۲۰ رایزن در ۱۴۰۲

وی با بیان اینکه ما به عنوان دولت باید زیرساختهای لازم برای این کار را فراهم کنیم، تصریح کرد: یکی از زیر ساخت‌ها رایزنان بازرگانی است که امسال ۶ رایزن داریم، سال آینده این تعداد را به ۶۰ و سال ۱۴۰۲ به ۱۲۰ رایزن خواهیم رساند.

 

پیوستن کامل به پیمان اوراسیا در دستور کار است

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: برای پیوستن کامل به موافقت نامه اوراسیا نیز تمدید نامه لازم تدوین شده است تا به صورت کامل به این پیمان بپیوندیم.

 

هزینه‌کرد منابع صندوق توسعه ملی برای فاینانس خارجی و اعتبار خریدار

فاطمی امین اختصاص منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری در ایران را اشتباه دانست و افزود: بهترین راه هزینه‌کرد این منابع برای فاینانس خارجی (اعتبار خریدار) است، یعنی صادر کننده خارجی را تامین مالی نماییم تا از ایران کالا بخرد.

 

باید به سمت صادرات کالاهای با پیچیدگی های بالای اقتصادی رفت

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع پیچیدگی های اقتصادی کالاهای صادراتی ایران اشاره کرد و گفت: نباید کالاهایی صادر کنیم که اکثر کشورها نیز می توانند آن را صادر کنند، باید زیرساخت‌های لازم را برای صدور کالاهای با پیچیدگی های اقتصادی فراهم آوریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به موضوعات ارزی سال ۱۳۹۷ بیان کرد: در آن سال به خاطر تحریمها و کمبود درآمدهای ارزی موضوع تعهدات ارزی مطرح شد که این موضوع باید برای یک دوران گذار مطرح می شد و حداکثر یک ساله تمام می شد، اما متاسفانه تاکنون ادامه داشت.

 

از سال آینده هیچگونه تعهد ارزی نخواهیم داشت

فاطمی امین با اشاره به ابلاغیه صادر شده از سوی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، یادآوری کرد: این ابلاغیه در خصوص رفع تعهدات ارزی بسیار کارگشا بود و انشالله از سال آینده هیچگونه تعهد ارزی نخواهیم داشت که در این راستا حضور و‌ همکاری بخش خصوصی راهگشاست.

 

هدفگذاری سازمان توسعه تجارت ایران برای تسهیل امور صادرکنندگان

وی با بیان اینکه سهم تحریم‌ها بسیار ناچیز است، گفت: تحریم‌ها به سادگی قابل حل هستند، سازمان توسعه تجارت ایران در راستای تسهیل امور صادرکنندگان از هیچ کوششی فروگذاری نخواهد کرد.

 

مشکلات فنی و فناوری برای توسعه اقتصادی نداریم

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مشکل فنی و فناوری برای توسعه اقتصادی نداریم، گفت: هیچ‌گونه چالش فناورانه که کار را قفل کرده باشد نداریم، مشکل تامین منابع نیز نداریم و جدول مصارف برای رشد های سال آینده را تدوین کرده ایم.

 

برنامه داریم تا اقتصاد ایران را از دلاری بودن خارج کنیم

فاطمی امین با بیان اینکه ساز و کارهای لازم باید اصلاح شود، گفت: برنامه داریم تا اقتصاد ایران را از دلاری بودن خارج کنیم، به عنوان نمونه ۴۰ درصد قیمت خودرو مربوط به محصولاتی است که در داخل تولید می‌شود اما قیمت آنها وابسته به دلار است که باید این رابطه با دلار را قطع کنیم.

 

رابطه افزایش دلار با قیمت فولاد قطع شده است

وی تصریح کرد: الحمدالله در مورد فولاد این اتفاق افتاده است، میلگرد، شمش و ورق با واقعیت های داخلی اقتصاد ایران تعیین قیمت می‌شوند نه با بالا رفتن ارزش دلار.

 

عرضه های ۱۲ ماهه برای فولاد، پتروشیمی و مس خواهیم داشت

وزیر صمت همچنین ادامه داد: عرضه های ۱۲ ماهه برای فولاد، پتروشیمی و مس خواهیم داشت، عرضه های ۱۲ ماهه سبب پیش بینی پذیری و ثبات محصولات قیمت مختلف می‌شود.

 

برنامه های ابلاغی استقرار دولت الکترونیک برای وزارت صمت را تا پایان سال نهایی می کنیم

فاطمی امین همچنین گفت: برنامه های ابلاغی استقرار دولت الکترونیک برای وزارت صمت را می خواهیم تا پایان سال نهایی کنیم.

 

تدوین آمایش صنعتی، معدنی و تجاری برای تمام شهرستان های کشور

وی تصریح کرد: برای تمامی شهرستان ها نقشه راه خواهیم داشت و پروژه‌ها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آنها برای سرمایه‌گذاری مشخص خواهیم کرد که موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی این موضوع را پیش می‌برد.

وزیر صمت گفت: وظیفه ما این است که به جایی برسیم فعالان اقتصادی به جز بحث بازاریابی و مسائل داخلی بنگاه هیچ‌گونه مشکلی نداشته باشند.

 

هدفگذاری برای رسیدن به رشد صنعتی ۱۲ درصد در سال آینده

فاطمی امین گفت: رشد ۱۲ درصد در بخش صنعت و معدن در سال آینده را هدفگذاری کرده ایم که در واقع با استفاده از ظرفیت های داخلی امکان پذیر است و همان رشد صنعتی سال ۹۷ است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.com/?p=231143
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه