میهن صنعت :

۹۰ درصد کادر مدارس واکسینه شدند/ کدام دانش‌آموزان واکسن دریافت می‌کنند؟

واکسیناسیون بیش از ۹۰ درصد کادر مدارس انجام‌ شده و واکسیناسیون دانش‌آموزان مطرح است، مدیرکل سلامت وزارت آموزش و پرورش می‌گوید که برخی دانش‌آموزان در اولویت دریافت واکسن هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»،   واکسیناسیون دانش‌آموزان یکی از موضوعاتی است که در روزهای اخیر برای بازگشایی ایمن مدارس در سال تحصیلی جدید مطرح شده است.

علاوه بر واکسیناسیون معلمان، مدیران و کادر مدارس قرار است برخی از گروه‌های هدف دانش‌آموزی نیز برای بازگشایی حضوری مدارس واکسینه شوند.

طبق  گفته‌های 22 شهریورماه، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، در نظر است واکسیناسیون سنین اواخر 6 سال تا 18 سال انجام شود که برای این هدف 13 میلیون دز واکسن نیاز است، کار‌های مقدماتی این کار در واکسن‌های داخلی و هم در واردات انجام شده است و امیدواریم در دو هفته آینده آغاز شود. با شروع واکسیناسیون این گروه، بازگشایی مدارس را بعد از واکسیناسیون شاهد خواهیم بود.

هلال احمر‌ نیز اعلام کرده است، به علت اینکه در آستانه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید قرار گرفته‌ایم، رئیس جمهوری تاکید داشت که واکسیناسیون دانش‌آموزان نیز آغاز شود و بر همین اساس 10 میلیون دوز واکسن مخصوص سنین 12 تا 18 سال وارد خواهد شد تا دانش‌آموزان نیز در مقابل کرونا ایمن شوند.

واکسیناسیون بیش از 90 درصد کادر مدارس 

با این حال محمد محسن بیگی مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره واکسیناسیون معلمان و کادر مدارس گفت: بیش از 90 درصد افرادی که با مدرسه مرتبط هستند واکسینه شده و دوز اول را دریافت کرده‌اند و تا اول مهر بخش زیادی دوز دوم را دریافت می‌کنند.

وی افزود: تعداد محدودی باقی می‌مانند چون نوع واکسن آنها آسترازنکا بود و باید نیمه‌های مهر دوز دوم را دریافت کنند، بر این اساس نگرانی درباره واکسیناسیون معلمان و کارکنان مدارس وجود ندارد.

اولویت واکسن با کدام دانش‌آموزان؟ 

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان گفت: برای این موضوع به ستاد کرونا و وزارت بهداشت درخواست داده‌ایم، اقدامات لازم در حال پیگیری است و اطلاعات دانش‌آموزان در اختیار آنها قرار گرفته است اولویت با دانش‌آموزان استثنایی، دارای بیماری زمینه‌ای و سنین بالاتر مانند پایه دوازدهم است، پس از واکسیناسیون دانش‌آموزان نگرانی برای بازگشایی مدارس کمتر خواهد بود.

وی درباره بازگشایی حضوری مدارس گفت: نمی‌توانیم زمان دقیق را بگوییم، برخی مناطق که جمعیت دانش‌آموزی کمتری دارند می‌توانند اول مهرماه فعالیت حضوری را آغاز کنند و در مناطق شهری و پر تراکم، بازگشایی مدارس تحت تاثیر وضعیت شیوع کرونا و شدت آن در آبان ماه است.

بازگشایی حضوری تمام مدارس اول آبان؟ 

محسن بیگی متذکر شد: جمعیت دانش‌آموزان در همه مدارس شبیه هم نیست، برخی مدارس 100 و برخی بیش از 600 دانش‌آموز دارند و باید به تدریج شرایط فیزیکی را در نظر گرفته و پس از آماده شدن مدارس به استقبال آموزش حضوری رفت که می‌تواند اول یا آخر آبان باشد،  نمی‌توان نسخه واحدی برای کل مدارس پیچید.

واکسیناسیون اجباری نداریم 

وی درباره واکسیناسیون اجباری والدین دانش آموزان گفت: واکسیناسیون در کشور برای هیچ فردی الزامی اعلام نشده و فعلا امتیاز و توصیه است.

به گزارش تسنیم، محمدحسن قوسیان مقدم، دبیرکل و سخنگوی جمعیت هلال‏ احمر نیز درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان گفته است: تعداد محدودی واکسن تک‏ دوزی در جهان وجود دارد که مجوز استفاده برای افراد زیر 18 سال را دریافت کرده است. دو واکسن تک دوزی برای این گروه سنی، مدنظر ماست. یکی از آنها محصول مشترک ایران و کوباست (سوبرانا2) که در کوبا روی افراد زیر 18 سال آزمایش شده، نتایج آن هم مورد تایید و در این کشور هم مجوز مصرف اضطراری گرفته است. واکسن دیگر هم واکسن تک‏ دوزی سینوفارم است که در چین مورد استفاده قرار می‎گیرد و تا به حال بیش از 100 میلیون دوز آن به شهروندان زیر 18 سال این کشور تزریق شده است./تسنیم

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.com/?p=229057
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه